אייקון של יין איטלקי: הכירו את יקב ברטאני

31.05.2021
ברטאני - מהיקבים המיתולוגיים של ארץ המגף - הוא שם נרדף לאיכות בצפון מזרח איטליה. הכל על יקב הפאר של ורונה - וגם 5 המלצות של יינות סואבה, פינו גריג'ו וריפאסו שניתן להשיג בישראל

יינות איטליה הם מהמבוקשים בעולם, בזכות ולא בחסד. מסיציליה ועד ונציה והאי אלבה – היינות של ארץ המגף זוכים להערכה גורפת על ידי חובבי יין ומקצועיים.

ברור מאליו? תחשבו שוב. למעמד הקולינרי המיוחד שלהם, הגיעו היינות האיטלקיים בזכות יקבים פורצי דרך, שמיקמו אותם בחזית היין העולמית.

עוד המלצות יין באתר rex:

יקב ברטאני הוא אחד מהיקבים האלו. חלוץ בתעשיייה המקומית ומהראשונים למתג בעולם את קטגוריית יין האיכות האיטלקי ובפרט את זה של צפון מזרח המדינה. שם מוביל בייצוא יין לארצות הברית בפרט – מיינות פינו גריג׳יו ויינות סואבה מיתולוגיים ולבנים ועד ליין אמרונה אדום.

אז מי אתה יקב ברטאני?

ברטאני הוקם בעיירה קווינטו ולפנטנה שליד ורונה על ידי האחים ג׳ובן בטיסטה וגאייטאנו ברטאני ולפני 164 שנים – ב-1857.

היקב הובל על ידי גאייטאנו, מומחה לגפנים שחרת על דגלו מיום הקמתו שילוב של טכניקות חדשניות ומודרניות בייצור יין וביטוי לטרואר המקומי. גישה שנחשבה למעשה יוצא דופן בחריגותו באיטליה המסורתית עד היום – ושכל כך נאמנה לקלאסיקה.

ליקב עד היום מאות הקטרים באיזור ורונה האיכותי, שם מגדלים את ענבי הגרגנגה הלבנים המשמשים לסואבה ואת הענבים האדומים אותם מצמקים להכנת אמרונה.

5 המלצות של יינות ברטאני, המיובאים לארץ על ידי חברת אספיריט.

גאוות תעשיית היין הלבן של איטליה. ברטאני (צילום: unsplash)

■ ברטאני סואבה קלאסיקו

סואבה היא עיירה סמוכה לוורונה, בה ממוקמים כרמי יינות לבנים מקומיים – בראש ובראשונה גארגאנגה (Garganega). היינות הקלילים שבמחוז המקיף את העיירה וקרויים על שמו, סואבה, זכו לפופולריות באמצע המאה ה-20, בפרט בארצות הברית. הם היו למשך תקופה היינות המיוצאים ביותר למדינה, אפילו יותר מקיאנטי.

סואבה קלאסיקו של בראטאני אחד הידועים שבהם. יין קליל וצעיר, שעבר התיישנות קצרה מאד ששימרה אצלו ריחות פרחוניים ואת חמיצות הפרי הלימונית כמעט.

יין נפלא לשתות ביום יום, שמעניק תמורה נפלאה למחירו.  55 שקלים

ברטאני סואבה קלאסיקו (צילום: יחסי ציבור)

■ ברטאני ואלנטה פינו גריג’יו

פינו גריג'ו – פינו גרי בצרפתית – הוא ענב שבשנים האחרונות מתגלה מחדש על ידי אוהבי יין. זה של ברטאני קליל יחסית ומגיע מחלקות הפרימיום של היקב באיזור ורונה. יין נפלא למי שאוהב יינות קלילים לצד אוכל.  55 שקלים

ברטאני פינו גריג'ו (צילום: יחסי ציבור)

■ ברטאנילה קוואיר לוגאנה

יין מסקרן ולא שגרתי שמתבסס על ענבי זן טרביאנו דה לוגאנה המקומי – ומגפנים בוגרות (שמקנות לענבים טעמים מורכבים יותר). יין מורכב ועם זאת קליל יחסית ועם ארומות לימוניות כמעט – כמו יינות רבים מאיזור שניחנים בחומציות מודגשת. כיף . 75 שקלים

ברטאני לוגאנה (צילום: יחסי ציבור)

■ ברטאני סואבה וינטג’

ברטאני נודע בזכות יינות הסואבה הלבנים והנפלאים של היקב, שנחשבים לטובים מסוגם באיזור. הם מעניקים תמורה נפלאה למחירם ומפתיעים במורכבותם.

סואבה וינטג׳, שמגיע בבקבוק יפהפה שהוא שחזור לאלו שייצא היקב משנות השלושים של המאה הקודמת, נולד כמחווה לאותם ימים.

הוא מתבסס על 100% ענבי גארגאנגה מגבעות האיזור ומזכיר לנו – בעוצמתיות ובאלגנטיות יוצאת דופן – למה התאהבנו ביינות סואבה מלכתחילה. הטעמים מורכבים והיין עצמו קליל ונעים מאד. טעימת חובה למי שמחשיב את עצמו חובב יינות לבנים. 89 שקלים

יין סואבה של יקב ברטאני (צילום יחסי ציבור)

■ ברטאני ריפאסו

בלנד של ענבי קורבינה, מעט מרלו ורונדינלה שהתיישנו 9 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי, ועברו תסיסה שנייה עם קליפות הצימוקים ששימשו לייצור האמרונה. ברטאני ריפאסו הוא יין אדום יבש בעל ארומה של פירות אדומים בשלים.
מחיר: 75 שקלים

ברטאני ריפאסו (צילום: יחסי ציבור)

תגובות לפוסט