קפוא ועם טוויסט מקנטאקי: קוקטייל קופי ג'ולפ

19.07.2017
במיוחד לקיץ: וריאציה קפאנית לקוקטייל המיתולוגי, שכיף לשתות בימים החמים. סיפורו של המינט ג'ולפ ושל קוקטייל הקפה קופי ג'ולפ שנוצר בהשראתו. מתכון, היסטוריה וכל הפרטים על מסעדות השף התל אביביות שיגישו קוקטיילים ברוחו השבוע (ויש גם מתנה לקוראי רקס!)

מינט ג'ולפ הוא אחד הקוקטיילים הוותיקים והקלאסיים ביותר בפנתיאון המשקאות המעורבבים. הוא נוצר בדרום החם והמיוזע של ארצות הברית לפני 250 שנה – בסוף המאה ה-18 – ומתבסס על וויסקי ברבן מקומי שמתובל במנטה ואבקת סוכר.

עוד על קוקטיילים וקפה קר ב-Rex:

את המינט ג'ולפ מיתגו כמשקה יוקרתי כמעט מייד – ובזכות שני מרכיבים: הוא הוגש באופן בלעדי בכוס מכסף טהור ולצורך ההגשה השתמשו במרכיב נדיר ויקר באותם ימים – קרח.

בנוסף, ומכיוון שבאותם ימים קוקטיילים הוגשו בבית, על ידי המשרתים – מהגשת מינט ג'ולפ גם השתמע שלבעלי הבית צוות אמין ומקצועי, עליו אפשר לסמוך שיכתוש במיומנות את הקרח יקר המציאות וגם בעצם השימוש והנגישות לכוסות הכסף.

משמעות המילה ג'וליפ נטועה במילה הפרסית-הודית גולאב ("מי ורדים") והיא הגיעה לאנגלית דווקא מספרדית, שם תיארה משקה מתוק. במרוצת השנים נוספו גרסאות ווריאציות למתכון המקורי – את הברבן החליפו לעיתים בג'ין או בקוניאק – ובשנים האחרונות ניתן למצוא גם קופי ג'ולפ המכיל אספרסו או קולד ברו בנוסף למרכיבים המקוריים.

התוצאה, במיוחד בימי קיץ מהבילים – מרעננת ומיוחדת. המתכון שלפניכם נוצר בהשראת הקוקטייל שמוגש במלון ספלנדיד המיתולוגי שבאיי הנסיכה. שם, במרפסת שאירחה במרוצת השנים אורחים כמו מלך אנגליה אדוארד השביעי וואליס סימפסון – מגישים בשנים האחרונות שלל משקאות קפה קר בגרסאות אלכוהוליות יוצאות דופן.

קופי ג'ולפ - קוקטייל קפה קר בקפה שפיץ שבאיי הנסיכה, איסטנבול (צילום: רועי ירושלמי)
קופי ג'ולפ – קוקטייל קפה קר בקפה שפיץ שבאיי הנסיכה, איסטנבול (צילום: רועי ירושלמי)

 

עוד קוקטיילים מיתולוגיים עם טוויסט על בסיס קפה קר יהיה ניתן לשתות גם בתל אביב, היום ומחר ב-3 ממסעדות השף מצטיינות של העיר, במסגרת שיתוף פעולה מיוחד עם החטיבה העסקית של נספרסו.

קופי קולדה שיכין עם קפה קר ומיץ אננס הברמן המוערך מוש בודניק יוגש ב"ג'ונתן פוד קלאב", ראשן קופי בהשראת ווייט ראשון ב"פופינה" של אוראל קמחי וכן אספרסו מרטיני על קוניאק רמי מרטן במסעדת טאיזו של השף יובל בן נריה. כל הפרטים – וגם מתנה למי שיתייג בארוחה תמונה עם השטאג Nespressoonice# (ויראה למארחת ביציאה) – בלינק

קופי ג'ולפ – Coffee Julep

מתכון בהשראת קפה שפיץ (Cafe Spitz) המדובר.

המרכיבים:
50 מ"ל אספרסו (רצוי מקפסולת ריסטרטו של נספרסו)
50 וויסקי ברבן
20 מ"ל ליקר מנטה או 75 מ"ל תה נענע מרוכז מאוד, שצונן לטמפרטורת החדר
1 כפית מחוקה סוכר
1 כפית אבקת סוכר

הכנה:
יוצקים  את כל המרכיבים מלבד אבקת הסוכר אל תוך שייקר (או לצנצנת שניתן לסגור היטב. אף אחד לא ימות אם לא תשתמשו בשייקר). משקשקים במשך חצי דקה עד שעל השייקר נוצר דוק של קרח. מסננים אל כוס נמוכה או אל גביע (קוּפ) מלאים בקרח כתוש (לא חובה) מפזרים מעל אבקת סוכר בעזרת מסננת עם רשת מתכת קטנה ומעטרים בגבעול נענע. מגישים מיד.

תגובות לפוסט