חגיגה מבעבעת: כל מה שרציתם לדעת על פרייה

18.12.2022
ממעיין הספא בפירנאים ובתי הקפה של פריז - ועד לבקבוק שהפך לאייקון: הכל על פרייה, מותג העל הצרפתי והמבעבע

הוא נובע בעומק מעיין ספא רומאי ועתיק במעמקי ההרים הפירנאים, באחד האיזורים היפים בעולם – והפך ב-160 שנות קיומו לאייקון צרפתי של סטייל, אמנות וגסטרונומיה. הכל על פרייה, מותג העל הצרפתי של המים המבעבעים.

עוד כתבות באתר rex:

עיירת הספא ורז׳ז (Vergèze) שבמרומי רכס הרי הפירנאים, סמוך לגבול הספרדי, ידועה בזכות מעיין המים המינרליים שנובע מהאדמה מבעבע (!) עוד מימי קדם.

מאז ועד היום נחשב המעיין ועיירת המרפא כמקום עלייה לרגל. הגדיל לעשות חניבעל, המצביא המפורסם של קתרגו שעבר כאן עם הפילים שהביא לקרב המפורסם שלו עם האימפריה הרומית במאה הראשונה לפני הספירה.

היסטוריה של סטייל

מעבר בהילוך מהיר למאה ה-19: ב-1863 החלו לבקבק כאן מים משובחים שיוצאו לבריטניה. במהרה הפכו הבקבוקים היפהפיים, שעוצבו בצורת מחבט קריקט – לשם דבר בקרב האריסטוקרטיה הבריטית, שגדשו את האיזור הנחשב בחורף.

במאה ה-20 עובר המותג והרשיון לבקבק את מי המעיין לבעלות גוסטב לוואן ממשפחת הסוחרים היהודית המפורסמת. גוסטב הופך את המפעל הקטן לאחד המותגים הצרפתיים המפורסמים בעולם – בן בית בלתי נפרד מבתי הקפה של פריז, הברים הטובים בעולם  – וגם מוזה אמנותית שנודעה בזכות מסעות הפרסום היצירתיים שלה.

בקבוק פרייה בעיצוב טקאשי מוראקאמי (צילום: פרייה)

המותג, ובפרט הבקבוק עצמו, הפכו לחלק בלתי נפרד ולשם נרדף לכל מה שכה נפלא וצרפתי, כמו מותגי האופנה והקולינריה הפריזאיים. פרייה נותנת חסות לרולאן גארוס – אירוע הטניס של פריז וגם לתחרות הברים הטובים בעולם, שמשתמשים במים המוגזים לצורך הכנת קוקטיילים מפורסמים כמו אפרול שפריץ משובח.

הראשונה באמנות

ב-1983 יצר אנדי וורהול, מהאמנים המובילים בכל הזמנים, סדרת תמונות בהם מככב הבקבוק הירוק. ההדפס הוא חלק מהסדרה המיתולוגית שמנציחה מוצרים איקוניים: פחיות מרק קמפבל, וודקה אבסולוט, קטשופ היינץ – וגם פרייה. כך נכנס סופית המותג לפנתיאון של אייקונים על-זמניים.

עוד קודם לכן הכרזות של פרייה הפכו לשם דבר, עוד משנות הפריחה של האר-נובו והאר-דקו של תחילת המאה ה-20 בפריז. פוסטרים מקוריים מהתקופה נמכרים כיום באלפי אירו בגלריות מוערכות – והן נחשבות לפריט אספנים נדיר.

פרייה מאמצץ אמנים על בסיס קבוע מאז ועד היום. מיטב האמנים הצרפתים עיצבו את הכרזות המיתולוגיות של המותג במרוצת השנים. כיום עושים כן אמנים בינלאומיים, שיוצרים גרסאות מיוחדות של הבקבוק האיקוני והירוק.

מטרת שיתופי הפעולה שנוצרו על ידי פרייה בשנים האחרונות היא לקדם את האמנות המודרנית ולתת על גבי הבקבוקים במה נרחבת לאמנים הנחשבים בעולם ולהציג יצירות שלהם לקהל נרחב ככל האפשר. הקו שמחבר בין כל היצירות בהן מככב פרייה – כמו המותג עצמו – הוא השגעון החתרני שלהן, שנולד בהשראת הבועות של המים. C'est Fou (״זה משוגע!״ בצרפתית) – הפך גם למוטו של המותג.

אול אין. כרזה של מלכי ונדל מהקמפיין של הביצר ופרייה

שיתופי פעולה עם אמנים מבוססים – וגם מתחילים ומקומיים

בגלגול שנון, היצירות של וורהול כיכבו, במלאות 30 שנה ליציאתן – גם על בקבוקים של פרייה.

הציורים עיטרו תוויות מהדורה מוגבלת של הבקבוקים, ובהמשך הדרך כיכבו על הבקבוקים גם יצירות של סלבדור דאלי ולאחרונה גם של טקאשי מוראקמי, שנודע בזכות השיתוף הפעולה שלו עם לואי ויטון ונחשב כיום, יחד עם קוסאמה, לאחד האמנים המפורסמים של יפן בכל הזמנים.

שגעון הכרזות של פרייה הגיע בעשור האחרון גם לישראל. הוא סחף את הנוף הציבורי עם שלל פוסטרים מעוצבים, שמוצבים מדי שנה ברחבי הארץ. על עיצוב הפוסטרים אמונים תלמידי העיצוב של "הביצפר" – בית הספר הישראלי לפרסום.

פוסטרים נבחרים של הסטודנטים מעוצבים בהשראות מקומיות. למשל: אייקונים של תל אביב, מכיכר דיזנגוף ועד מגדל שלום. הפוסטרים נתלים לאחר כבוד בתחנות אוטובוס בעיר הלבנה. וכן – זה יפה כמו שזה מקסים.

קורעים את הים. בקבוקי פרייה מכבבים בכרזה של חן לופט מ״הבצפר״

תגובות לפוסט