פיסקו סאוור: מתכון ומדריך להכנת קוקטייל קלאסי מרשים וקל

19.10.2023
פיסקו סאוור הוא קלאסיקה של עולם הקוקטיילים, שמתגלה בשנים האחרונות מחדש על ידי ברמנים מובילים - ומככב בברים הטובים בעולם. רועי ירושלמי עם סיפורו של המשקה שלא גורם להנגובר (!) - וגם מדריך להכנה ביתית קלה ומנצחת, ממרכיב אלכוהולי אחד בלבד

פיסקו סאוור הוא הקוקטייל הפופולרי ביותר שמבוסס על תזקיק הענבים הפרואני-צ׳יליאני פיסקו. משקה רענן, חמצמץ – וחזק באופן מתעתע ויעיל. החדשות הטובות: לאור העובדה שהוא מתבסס על מרכיב אלכוהולי יחיד, השמועה אומרת שהוא לא גורם להאנגובר. מוזר ומעניין.

עוד קוקטיילים באתר rex:

הוא נולד בפרו, בעשור הראשון של המאה ה-20, כשאזכור ראשון של המשקה מופיע בעיתון מקומי מ-1903.

כוכבו דרך בזכות מספר ברמנים. הראשון, ויקטור מוריס האמריקאי שהגיע למדינה בגל ההגירה הגדול של תחילת המאה ועבד כמוזג וקופאי בתחנת רכבת במדינה. בהיעדר וויסקי, הוא יצר בתחנה קוקטייל סאוור על בסיס פיסקו. ב-1916 עבר ללימה והקים את ״מוריס בר״, שם התוודעה אליטת המדינה למשקה.

בשנות השישים של המאה ה-20 זיכה אותו בפופולריות בינלאומית הברמן ג׳ו באום שהגיש אותו בבר שלו בניו יורק – והשאר היסטוריה.

כיום, כמה מהברים המפורסמים בעולם מגישים פיסקו סאוור מעולים. אחד מהם, שמתמחה בפיסקו בכלל הוא ליידי בי (Lady Bee) שבלימה, שדורג גם כאחד הטובים בעולם בדירוג הברים של פיפטי בסט. ביקור חובה למי שמגיע לעיר וקוקטיילים יקרים לליבו.

בתל אביב מגישים פיסקו סאוור מעולה בבר האימפריאל, שגם הוא דורג במשך שנים באותה הרשימה.

מהברים הטובים בעולם, שמגיש אינספור סוגים של פיסקו סאוור. ליידי בי בבירת פרו לימה (צילום: רועי ירושלמי)

פיסקו סאוור

מתכון שמתבסס על זה של מוריס, לו נוסף שדרוג טוויסט טיפות ביטר. על הטוויסט אמון מריו אלפונסו בורחוס (Mario Alfonso Bruijet Borgos), יוצא המוריס בר הפרו, שהוסיף אותו בשנות העשרים של המאה-20, כשהגיש אותו בבר מלון מאורי שבפרו (Hotel maury).

ועוד משהו: אם משתמשים בחלבון ביצה או אקוופאבה, משקשקים את המשקה פעם ראשונה בלי קרח ועוד פעם נוסף עמו. מי שמשמיט את המרכיב הזה פטור מהשקשוק היבש.

מרכיבים למשקה אחד:
2 שוט פיסקו (60 מ”ל)
3/4 שוט מיץ ליים (22.5 מ”ל)
1/2 שוט סירופ סוכר או אגבה (15 מ”ל) או 3 כפות מחוקות אבקת סוכר
1 חלבון ביצה או 1/2 שוט אקוופאבה טבעוני (15 מ”ל) – אפשר גם לוותר
3 זילופי ביטר – אנגוסטורה או צ׳ונצו (chunchu)

הכנה:
שקשוק יבש: מוזגים את כל המרכיבים מלבד הביטר לשייקר ללא קרח. סוגרים היטב ומשקשקים בעוצמה, הכי חזק שאפשר, במשך 15 שניות לפחות. פותחים את השייקר ומוסיפים 4-6 קוביות קרח. סוגרים ומשקשקים שוב בכוח רב במשך 20-25 שניות לפחות, עד שדוק קר מכסה את השייקר מבחוץ.

הגשה: מסננים את המשקה שבשייקר בעזרת מסננת דקה לתוך כוס גביע (coupe) או לחלופין: אל כוס לואו בול מלאה בקרח. משפריצים על הקצף, קרוב לשפת הכוס, 3 השפרצות של ביטר ביטר בצורת שליש מעגל. מותחים כל שפריץ ביטר לצורת טיפה או לב בעזרת קיסם. מגישים מייד.

כך מותחים את טיפות הביטר בעזרת קיסם על פיסקו סאוור (צילום: unsplash)

תגובות לפוסט