בירת היין הים תיכוני: עושים כבוד ליינות ספרד

18.03.2021
יינות ספרד מצליחים לשבות את מהות הנפש הים תיכונית עם יינות שמתאימים בדיוק לכאן: מורכבים ועזי טעמים מצד אחד – וללא הכבדות של השכנים מהצפון. 5 המלצות שלנו, מצפון המדינה ועד לדרום החם

ספרד נחשבה עד תחילת המאה ה-20 לא רק לאחת מהיצרניות הגדולות בעולם – אלא גם לאחת היוקרתיות שבהן. בעשורים האחרונים מחזירה לעצמה תעשיית היין המקומית של המדינה את מקומה בחזית האיכות העולמית. יינות שרי נהנים מקאמבק מרהיב וסוגי הוורמוט (יין מתובל) הספרדיים, מתובלים ועזים יותר מאחיהם בצרפת ואיטליה, נחשבים לנחשקים במיוחד בקרב ברמנים. בנוסף, אי אפשר שלא להזכיר את חבל ריוחה העל זמני שנחשב כבר מאות שנים לאחד מאזורי היין הטובים בעולם ליין אדום.

בחרנו 5 יינות, משלל סוגים וצבעים, שמייבאת ארצה חברת אספיריט ושאפשר להשיג ברשת ״יין בעיר״ – משרי כשר לפסח (!) ועד לאדומים יוצאי דופן של יצרניוות העילית של ריוחה שבצפון.

קונדה ולדמר קריאנזה – ריוחה

קריאנזה היא דרגת יישון בחבל ריוחה שנהנית מפופולריות בקרב מביני עניין, שמחפשים יין אדום מורכב מצד אחד ולא כבד מדי מצד שני. במילים אחרות: יין שאפשר לשתות כל שבוע ולא רק באירועים יוצאי דופן.

הקריאנזה של קונדה ואלדמר הוא בדיוק כזה. הענבים נבצרו בבציר מאוחר שמעניק לענבי הטמפרניו מקסימום תכונות פירותיות. היין מתיישן בחבית 16 חודשים ועובר עוד תקופת מנוחה ביקב, בבקבוק שמעניקה לו איזון מושלם לשתייה מיידית.

בשורה התחתונה: יין מורכב, צעיר ומלא טעמים שמתאים במיוחד לאוכל. 59 שקלים.

קונדה ולדמאר קריאנזה

ברוניה קריאנזה – ריוחה

ברוניה הוא אחד היקבים המפורסמים של חבל ריוחה, שנודע בזכות היינות האלגנטיים שלו – שניחנים בטעם מיוחד ומורכב בזכות השימוש בחביות המיוחדות של היקב (״חביות ברוניה״) שכה מזוהה עמם.

 

הקריאנזה של ברוניה מתבססת על ענבי גרנאש, פירותיים יותר מענבי טמפרניו שאופניים לחבל. היין מיושן 12 חודשים שמעניקים לו עוד מורכבות ועומק.

בשורה התחתונה: אחלה יין, פירותי וקליל יחסית, שמעניק תמורה מדהימה למחיר שלו ושכיף לפתוח באחד מערבי החג הקרובים. 45 שקלים.

ברוניה קריאנזה ריוחה

ואלדמר אינספראסיון  – לימיטד אדישן

אינספריישן הוא יין הדגל של יקב קונדה ואלדמר. הוא מיוצר מהחלקות הטובות ביותר בריוחה ומתבסס על הענבים האציליים שמזוהים עם האיזור – טמפרניו.

אחרי יישון של 14 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות, הוא עובר ל-8 (!) שנות יישן בבקבוק וביקב. כך מתקבל כבר עכשיו יין סמיך ועמוק שהוא לא פחות מחגיגה של טעמים.

בשורה התחתונה: יין לאירוע מיוחד באמת ולמי שרוצה להתוודע למיטב של ריוחה. 199 שקלים.

קונדה ולדמאר אינספיראסיון

ורמוט לבן לה קופה – גונזלס ביאס

חבל שרי היא אחת מיצרניות הוורמוט (יין מתובל) המובילות בעולם עוד מהמאה ה-19. לה קופה, הוורמוט הלבן של היצרנית האגדית גונזלס ביאס, מבוסס על שרי פינו (יבש מאד) שיושן 8 שנים ולו נוספו מרכיבי תיבול סודיים.

התוצאה: ורמוט מתקתק, אידאלי לסנגריה לבנה, נגרוני לבן ודריי-ג׳ין – או אפילו רק עם טוניק או סודה. תג המחיר משתלם במיוחד בהשוואה לאיכות.

בשורה התחתונה: מהוורמוטים הטובים שיש להשיג כרגע בישראל למי שאוהב את הקוקטיילים שלו יבשים ומורכבים. הצגה

ורמוט לה קופה

טיו פפה כשר לפסח – גונזאלס ביאס

טיו פפה, שרי פינו (פינו – שרי יבש מאד) של גונזלס ביאס הוא השרי הנמכר בעולם שמפורסם ברחבי אירופה בזכות השליט הענקי בכיכר המרכזית של מדריד.

לקראת חג האביב, מגיעה לארץ הגרסה הכשרה לפסח של טיו פפה. המשקה עצמו מתבסס על ענבי פלומינו פינו שמתיישנים בחביות בשיטה ייחודית (סולרה), בה בכל בקבוק ישנה נגיעה של יין שיושן עשרות שנים.

התוצאה מורכבת ונפלאה. מושלם כמו שהוא, קר מאד, עם מזטים – ואפילו עם מצות.

בשורה התחתונה: גלויה מספרד.  60 שקלים.

 

שרי טיו פפה

תגובות לפוסט