שים הכל: 5 הפלאפליות הטובות של תל אביב – גם בקורונה

22.05.2020
פלאפל כהלכתו, חם ומתפצח, מגישים בדוכנים בהם אף אחד לא שמע על זרעי צ'יה וברוקולי - וטוב שכך. חיליק גורפינקל בוחר: 5 מוסדות הפלאפל של תל אביב

אתה נורא משתדל. הגיל כבר מסמן לך שאתה אמור להפסיק. הכתמים על המכנסיים והנעליים מאותתים שלעולם לא תלמד לא להתלכלך. אבל אתה לא מסוגל. אתה מכור. אתה מוריד אולי את המינון, אבל להפסיק לגמרי לא תוכל כנראה לעולם.

עוד אוכל בפיתה ב-Rex:

לפעמים, כשאני נתקף בדוּדא בלתי נשלטת לחצי מנה (טוב, מנה…) אני מגיע לאחת הפלאפליות החביבות עלי ומגלה שם ישישים בני תשעים שלא שמעו מימיהם על זרעי צ'יה, ברוקולי מאודה, קינואה ועשב חיטה. אז אני מבין שוב את מה שאמר לי הרופא (הוא לא באמת אמר אבל אני מדמיין את זה ככה):" אם תשתה ויסקי כל יום עד גיל תשעים, תחיה עד גיל תשעים". נו, אז חצי מנה פלאפל בשבוע? מה כבר יכול לקרות?

falafel-hakosem-photo-yaron-brenner-823-2
פלאפל הקוסם (צילום: ירון ברנר)

פלאפלייה היא כמו קבוצת כדורגל; לא מחליפים גם כשהקבוצה שלך יורדת ליגה, או שתיים או שלוש. אבל מה לעשות והפלאפלייה של נעורי, למרות שהיא עדיין קיימת, כבר לא מזכירה את עצמה וגם אינה מופעלת באמת על ידי המשפחה, או לפחות בני המשפחה שאני הכרתי. חוץ מזה, כשאני במרכז העיר, ופעם זה קרה לי כל יום, הצפון שבו אני מתגורר רחוק מדי.

אז הנה הן, חמשת הפלאפליות האהובות עלי, ועל עוד אלפים, אני יודע. ארבע במרחק הליכה האחת מהשנייה, ואחת בצפון. עם הכל בבקשה…

1. הקוסם

כן, אני יודע, מדובר בקונצנזוס, אבל פלאפל טוב אמור להיות כזה – לא שנוי במחלוקת. ההבדל היחידי בין הפלאפל של אריאל רוזנטל המכונה הקוסם לבין רוב שותפיו לרשימה שלי, הוא שהוא אינו בן שנות דור, אם כי גם שנותיו מתארכות כבר, לפחות במונחים תל אביביים.

מדובר בפלאפל אגדי; ירוק, עסיסי, מתובל היטב, תמיד טרי. הפיתות מצוינות וגם התוספות מנצחות, בראשן פרוסת החציל המטוגן הלקוחה בכלל ממנת הסביח הלא פחות טובה. אז נכון, יש כאן גם סביח כאמור, ושווארמה, בוריק ועוד שלל מנות שאין להם שום קשר לפלאפלייה קלאסית. אבל הכל כל כך טעים. ולמרות שלפעמים מתחשק סביח או שווארמה, או בוריק (תוספת חדשה יחסית) הפלאפל כל כך טעים שבסוף כמעט תמיד אני נשאר איתו. והצוות החייכן, והכדור בדרך למנה שעל אף התור הארוך היא תמיד קצרה מאד. קסם אמיתי.

הקוסם. שלמה המלך 1, תל אביב. א'-ה' 10:30- 23:00, ו' 09:30- 16:00 03-5252033

falafel-hakosem-photo-yaron-brenner-823
פלאפל הקוסם (צילום: ירון ברנר)

2. דוקטור סעדיה

את הדוקטור גילתי במקרה. שנים חלפתי על פניו בחוסר עניין כלשהו לטעום ממרכולתו. מיקומו הקשה בלב החלק המאוגזז ביותר (מלשון אגזוז) של קינג ג'ורג' לא ממש עושה חשק. ואז הלשין לי מישהו שכדאי לי. מה אומר ומה אגיד? נער הייתי וגם זקנתי, פלאפל אכלתי וגם תקעתי ועדיין, מדובר באחד הפספוסים הכי גדולים שלי.

הפלאפל של ד"ר סעדיה, איזה שם גאוני, הוא מהמוצדקים שבמקומותינו, אם לא למעלה מזה. כדורים ירוקים, עתירי עשבייה, טריים, חמים, רכים ולא יבשים. נהדרים. תוספות סטנדרטיות אמנם אבל טריות ומצוינות. חריף מעולה ובעיקר איזו ויברציה אדישה ועניינית, שלי לפחות עושה את זה ובגדול.

דוקטור סעדיה. המלך ג'ורג' 45, תל אביב, 03-5284841. א'-ה' 10:30-20:30, ו' 10:00-16:00.

3. ג'וני (פלאפל בנין)

מיתולוגיה תל אביבי אמיתית והשורד האחרון ממתחם שוק בצלאל שיכול להיות שיש כאלה שכבר אינם זוכרים, או מעולם לא ידעו שפעם, מזמן, היה המֵכּה של הפלאפל התל אביבי ואולי גם הישראלי.

פלאפל בנין, או ג'וני בפי כל, יושב אמנם כמה מטרים משוק בצלאל, אבל הוא ותיק לא פחות, טעים ובעיקר צובט בלב בניחוח התל אביבי הישן העולה ממנו. מ-1955 מטגנים כאן בני משפחת בנין את הקציצות הצהובות שלהם, ללא עשבי תיבול.

התוספות הן אמנם סטנדרטיות, חוץ מהבצל המתובל בסומק, והתוצאה הכללית היא קצת יבשה לטעמם של רבים, אבל כל אלו מפספסים את העיקר, מדובר במקום שהוא כמו שיר ישן של אריק איינשטיין. ואם גם את זה אני צריך להסביר, אז באמת חבל לנו על הזמן.

ג'וני. טשרניחובסקי 2, תל אביב, 03-5355435. א'-ה '09:30- 20:00, ו' – 09:30 עד שעתיים לפני כניסת השבת.

4. הבן של ידיד

ידיד היה הפלאפל של שוק הכרמל. יש והיו אחרים אבל ידיד היה הגדול מכולם, איש נחמד להפליא שעמד שנים בפינת רמב"ם וטיגן קציצות פלאפל נהדרות לעוברים ולשבים.

לפני כמה שנים הלך לעולמו בטרם עת ואז נדמה היה שהקיץ הקץ על המוסד הצנוע והנצחי הזה של השוק. ואז, כמו באגדות, צץ לו פתאום אלעד, בנו של ידיד, והחזיר עטרה ליושנה. המקום שלו הוא לא יותר מבסטה קטנה הדחוקה בין דוכן תפוחי אדמה ובצל לאני לא זוכר עכשיו מה. יש כאן גם שני כיסאות, אם אתם חייבים, ופלאפל טרי שבטריים עם תוספות רגילות לגמרי. אני חושד שזה כל כך טעים לי גם בגלל הזיכרון והמסורת, ובעיקר בגלל חיוכו שובה הלב ממש של אלעד. ואם חיוך לא עושה לכם את זה, אולי עדיף שתאכלו בשוק שרונה.

פלאפל רמב"ם (הבן של ידיד), רמב"ם 2, שוק הכרמל, תל אביב. א'-ה' ממוקדם בבוקר עד לפנות ערב, ו', עד ארבע בערך.

5. שלמה ובניו

הנציגות הצפון תל אביבית המובטחת היא זו של פלאפל שלמה ובניו, הלא היא הבוטקה הנצחית בשדרות נורדאו פינת בן יהודה. פעם, לפני מיליון שנה, עמד כאן בקיוסק מיכאל גרין שאחיו דוד, היה מוכר יותר כבן גוריון.

כן-כן, ראש הממשלה הראשון שלנו. מאז חלפו הרבה מים בירקון והמון בחורות יפות עלו מן הים בבגד ים נוטף ועצרו לחצי מנה אצל שלמה ובניו שמוכרים כאן את הפלאפל הנהדר שלהם כבר יותר מארבעים שנה. שלמה ובניו היא פלאפלייה לא רק בגלל החומר הטוב הנדחס כאן לפיתות אלא גם בגלל אופיה השכונתי ולא פחות חשוב, העובדה שהיא, בניגוד לרוב הפלאפליות של ימינו, עדיין ממוקמת במעין קיוסק של פעם, על שדרה שגם היא קצת מיושנת באופיה, למרות השיפוץ המודרני שעברה לפני כמה שנים.

שלמה ובניו, בן יהודה 232, פינת שדרות נורדאו, ממש על השדרה עצמה. תל אביב. 03-6705007. א'- ה' מהבוקר עד שמונה בערך, בשישי עד ארבע בערך.

falafel-hakosem-photo-yaron-brenner-823-3
דוגמנים. כדורי הפלאפל של הקוסם (צילום: ירון ברנר)
8 תגובות

ד"ר סעדיה מספר אחת לדעתי. שילוב של איכות לאורך זמן וללא פשרות ויחס לבבי של שני השותפים, ואסור לשכוח, מחיר סביר בהחלט בהתחשב באיכות.

הגב

אולי על טעם ועל ריח….״
הקוסם בפלאפל לא משהו בכלל..יותר פוזה ואחיזת עניים מטעם . בליל תיבלון לא מוגדר. פלאפל יבש וקשה.
פלאפל שלמה וגם בנין -טובים מאוד!!

הגב

תגובות לפוסט