החומוסיות הטובות בישראל: 12 המומלצים של כותבי אתר rex

29.09.2021
החומוסיות הטובות בישראל - כותבי rex בוחרים: אלו הן המקומות שמגישים את החומוס הטוב בישראל, מהמקום עם המשאוושה החמצמצה והסודית בירושלים ועד למסעדה הנפלאה בגליל העליון

החומוסיות הטובות בישראל הוא נושא נפיץ לכתבה. חומוס הוא מאכל עם נופך פולחני, כמעט דתי. כל פודי מקומי שמעריך את עצמו נשבע שהחומוסייה שלו היא הכי טובה בישראל. מה, לא?

עוד אוכל מקומי ב-Rex:

רבים טוענים לכתר. ולא, לא שכחנו את (רשימה חלקית) אבו שאקר ואת פאדי (חיפה), אבו טאהר וטעמי (ירושלים), סוהילה, שמסייה וטוני (עכו. שלא לדבר על כף הזהב), עטאף ואל ח'יאט (תרשיחא), קלבוני, חומוס דני, הבן של הסורי, רחמו הגדול, שלמה ודורון בתל אביב.

חומוס, מה לעשות – הוא עניין אישי. סובייקטיבי. כמו קבוצת כדורגל. כמו המקום שבו אתה שותה את הגולדסטאר שלך. כי בחומוס, כמו באמנות, כמו באהבה, אין דבר כזה שאין דבר כזה.

החומוסיות הטובות בישראל – שלנו לפחות – הרי הם לפניכם:

חומוס (צילום: רועי ירושלמי)
כשזה מגיע אליו כולם צודקים. חומוס (צילום: רועי ירושלמי)

■ אבו חסן – יפו

חומוסייה שמתחרה מזה שנים על התואר החומוסייה הטובה בישראל, בזכות ולא בחסד. אבו חסן כבר מנגב חומוס בגן עדן, אבל בניו ונכדיו ממשיכים לצעוק בקולי קולות את קריאת הקרב המפורסמת "וואחד מתל'ת, וואחד מסבחה – לבלוע ולא ללעוס."

המסבחה היא כמובן מסבחה. מתל'ת הוא 'המשולש': קצת מסבחה וקצת חומוס וקצת פול – פסגת השאיפות הקולינריות של כל מי שיודע מה טוב. נשמות טובות אומרות שממרח החומוס – בלי תוספות – ירד באיכותו. אז אומרים. אם זה בינוני – אנחנו מוכנים לאכול בינוני כל החיים.

אבו חסן. הדולפין 1, שבטי ישראל 14, שבטי ישראל 17 – סניף 'פנינת יפו' , יפו. (כן, יש כבר שלושה סניפים, ובשניים בשבטי ישראל יש כבר פלאפל, ביצה וצ'יפס. אף אחד לא מושלם) . א'-ו' 08:00- 15:00, סניף פנינת יפו פתוח גם בשבת.

■  פנינת תימן – תל אביב

פנינת תימן של מנחם קנזי ובנו גיגי יושב כבר עשרות שנים באחד ממעוזי החומוס התל אביבים המובהקים ביותר, הלא הוא רחוב ירמיהו, ביתם של חומוס אשכרה, ולא רחוק ממנו, בדיזנגוף בואך מגרשי התערוכה, חומוס אסלי. פעם היה כאן גם חומוס נטו.

מנחם, ועכשיו גם גיגי בנו, מגישים חומוס בסגנון היהודי, כלומר התימני. קצת יותר כבד, קצת אחר, פחות חמוץ, מאד ביתי. חוץ מזה, קרה להם נס. אחרי שש שנים בהם נעדרו מהמקום של עצמם, והשכירו אותו לשלל מסעדות מזדמנות, חזרו לפני כמה חודשים  להכין כאן את המנה הנהדרת שלהם. לכו על החומוס פול. לא תצטערו.

פנינת תימן. ירמיהו 22, תל אביב, א'-ו' 08:00- 15:00.

פלאפל וטחינה צילום: גיום מז'באן
חומוס וחברים (צילום: גיום מז'באן)

■ חליל – רמלה

תלי תלים של מילים כבר נכתבו על המסבחה של חליל הרמלאי. ובצדק. מדובר באחת המסבחות הכי טובות שיש. האולם הענק המגיש גם שיפודים ושאר טובין למי שעתו בידו. מומלץ מאד על כל פנים.

חליל. קהילת דטרויט 6, רמלה. ב'-ה' וש' 07:00- 17:00, ו' וא' 07:00-15:30

■ עיסא וסעיד – עכו

עכו היא כידוע (למי שידוע לו, ומי שלא, שיאכל מקופסה) מֵכַּה של החומוס המקומי. או לפחות אחת המכות. וזו אכן מכה אמיתית. הפעם מלשון מכה שכואבת, כי לך תבחר – סעיד או סוהילה או שמא שאמסייה.

החומוסייה של עיסא, למרות שנוסדה ב-1950 כמדומני, הרבה פחות מוכרת ומתוקשרת. אולי בגלל זה היא טובה כל כך. בהיותה כזו, ובשל גודלה הזערורי, יכול בעליה, עיסא (נכדו של עיסא המקורי) להרשות לעצמו להכין כל מנה באופן ידני ולפי הזמנה. זה לוקח כמה דקות וזה שווה את ההמתנה. מדובר באחת המנות הטובות בארץ.

חומוס גלילי כבד וחם, עשיר וחלק, עטוף בשלולית שמן זית ירוק, מלווה בחיוך נעים וידידותי במיוחד מצד בעל הבית. חומוס עם גרגרים מצטיין במיוחד.

סעיד הוא כמובן מלך החומוס הבלתי מעורער של עכו והחומוסייה שלו היא אחת המפורסמות בארץ בכלל. ובצדק.

אם מתגברים על התור הנורא המשתרך כאן כמעט בכל שעה, ועל הבלאגן האדיר – שלא מפריע אגב למנה להגיע בזריזות מופלאה לשולחנך- נהנים מאחד החומוסים הנהדרים בארץ. חומוס חם וסמיך ועשיר וכבד אבל לא מכביד, מכוסה בהמון שמן זית וסיפורי אגדות מקומיים.

עיסא. רחבת סלאח א-דין בכניסה לשוק. א-'ש' 08:00- 15:00.
סעיד. השוק העממי עכו, הרחוב הראשי. א'-ו' 06:00- 14:30.

חומוס (צילום: רועי ירושלמי)
אפשר לנגב עם בצל. חומוס מסבחה (צילום: רועי ירושלמי)

■ חומוס ערפאת – מזרח ירושלים

מקרב החומוסיות במזרח ירושלים שמגישות את החומוס החמוץ והנפלא של מזרח ירושלים מכבבת חומוסייה בעלת שם מופלא ממש, לפחות עבור ישראלים – עראפת שמה. הכל נכון – וזהו אכן חומוס משחתי, נפלא ורענן ממש. שווה במיוחד לשלב אותו עם קבב מא-שעב הסמוכה.

■ עכרמאווי – ירושלים

חומוס כמו במזרחית, רק במערבית אפשר למצוא אצל עכרמאווי. הוא יושב ממש ליד החומה, נאמן לסגנון של העיר המזרחית: חמוץ מאד, קל מאד, מרהיב. הוסיפו אליו יחס קורקטי, שלא לומר חמוץ (אם כבר חמוץ, אז עד הסוף) ותקבלו חומוסייה מושלמת.

עכרמאווי. הנביאים 2, ירושלים, א'-ו' 06:00- 14:00.

■ אבו שאקר, אבו מרון וחומוס א-שאם – חיפה

חיפה מחולקת דרך קבע בין 2 מחנות: אבו שאקר ואבו מרון, שניהם בעיר התחתית.  חומוס אבו שאקר בכיכר פריז, ממש ליד הכניסה לכרמלית – מתופעלת על ידי חומוסאית – נוף חריג בנוף החומוס המקומי. החומוס כאן קטיפתי, חלק ומגיע לצד פלאפל פריך, קובה מטוגנת ומנת בורגול ברוטב עגבניות. נפלא זה לא מילה.

קצת מזרחה משם ממוקמת אבו מרון שהפכה ברבות השנים ממאורת חומוס חביבה, למסעדה ענקית הכוללת גם רחבה. למרות האווירה – החומוס כאמור, שווה את ההגעה. ועוד איך.

לרשימה החיפאית מצטרפת גם א-שאם, חומוסיה בוואדי ניסנאס, בה יוצרים חומוס בהשראה סורית ועם תוספות מרהיבות וחדשניות, שמשתנות על בסיס תקופתי. שווה מאד.

אבו שאקר. פתוח בשבת
מרון. קיבוץ גלויות 1, חיפה, א'-ש' 08:00- 16:30
חומוס א-שאם. ואדי ניסנס

חומוס לא שגרתי. חומוס פד קפאו תאילנדי וורוד פעם ביצת עין של חומוס אבו מרון – ספיישל יוצא דופן שמככב מדי פעם בתפריט (צילום: אמיר מנחם)

■  חומוס המלכים – דיר אל אסד

לא מעט מומחי חומוס מתעקשים שמדובר בחומוס הכי טוב בארץ. הוא אכן חומוס מעולה, מהמוצדקים שיש כמו שאומרים מי שאומרים כך. נדמה רק שלמרות הוותק המרשים למדי של החומוסייה הזו בדיר אל אסד, רבים עדיין לא מכירים אותה. וזו כבר סיבה מצוינת להמליץ עליה.

חומוס המלכים. דיר אל אסד, הרחוב הראשי, אחרי הבנק הערבי-ישראלי. א'-ש' 07:00- 16:30

■  חומוס אבו-עלי – פרדיס

לכפר פרדיס לא מעט חומוסיות. מצטיינת היא חומוסיית אבו עלי, המציעה לא רק חומוס טוב אלא גם, לפחות בשבתות, עלי גפן ועלי כרוב ממולאים טובים מאד, וקובות מטוגנות חביבות. יש עוד כמה מנות שאפשר גם לקחת הביתה או לפיקניק.

חומוס אבו עלי, בכניסה הראשית (בכיכר) פנו ימינה בקטנה והתפתלו חמישים מטר. אפשר לראות את המקום מהכיכר עצמה או שנייה אחרי הפנייה ימינה. א'-ש' 10:00- 22:00

חומוס (צילום: רועי ירושלמי)

יש דבר כזה. חומוס מעולה במסעדה  (צילום: רועי ירושלמי)

■ עזבה – כפר ראמה

עזבה אינה חומוסייה אלא מסעדה ערבית נהדרת. מינרווה וחביב דאוד, בעלי הבית וזוג שמגיש מנה חומוס הראויה לליגה משל עצמה. עד כדי כך.

חביב דאוד מקדיש את חייו פחות או יותר לפיצוח סוד הכנת החומוס המושלם. הוא מסרב לגלות את סודותיו אבל התוצאה היא אכן מסחררת. כוחה הוא בפשטותה, במה שאין בה. שום דבר מיותר. אני מנוע מלפרט. נסו בעצמכם. גם אם יפזר לכם גרגרי רימון על המנה אל תבהלו.

מה שנראה כמו רעיון המתאים לאורנה ואלה נניח, מתגלה כהברקה אמיתית.

עזבה. כפר ראמה, ליד צומת סאג'ור, רואים את המסעדה מהכביש. בקיצור, שימו ווייז. 04-9888808 ג'-ש' 12:00- 21:00.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nimagoogoo (@nimagoogoo)

■ א-שייח – נצרת

יש לה לנצרת כמובן, את החומוסיות שלה – עימאד (שיש לו גם שווארמה מעולה), אבו ר'אנם, חומוס של אבו ז'ראר (שתיהן ברחוב תאופיק זיאד),
אבל של א-שייח הוא אולי הטוב מכולם. הסוד הוא בהכנה הידנית והפרדה הקפדנית של הפול.

המנה כאן היא החומוס-פול והפול במנה הזו הוא סנסציוני. הפולים מגיעים אחד אחד ולא כמו בדרך כלל ברוב החומוסיות בצורת משחה. וזה עושה את כל ההבדל. זה והטעם הנהדר. קלאסיקה.

חומוס א-שייך, תאופיק זיאד בניין עפיפי (קרוב לכיכר הבשורה). ב'-ש' ממוקדם בבוקר עד 14:00.

39 תגובות

שכחתם את אבו אדהם מכפר יסיף!!!!

הגב

וואלה אני יפואי
אוכל חומוס ביפו שנים אבו נאבו וכו וכו
השהוע הייתי בגליל בנצרת נכנסתי לסתם מסעדה שמגישה שאווארמה חח והזמנתי חומוס .. הייתי בטוח שאקבל חומוס בסיסי של שווארמיה … הגישו . מראה סטנדרטי מינוס .. הטעם ? שוקינג !! וואו מרקם אוורירי מדהים טעמים מאוזנים . יותר טעים מכל חומוס יפואי חמצמץ. לאחר מכן ישבתי בעוד חומוסיה ושוב בום חומוס מדהים נוסף… בקיצור אבו חסן אבו זובי. סעו לגליל תבינו מה הסיפור האמיתי

הגב

חומוס סעיד בשוק העיר העתיקה של עכו כבר איבד טעם מזמן וחבל אני אכלתי שם הטעם מזכיר שמנת תנובה. כאיש חומוס אמיתי אינני ממליץ לעומתו חומוס עיסא טעם מלכים לחומוס וותיק במסורת הנמשכת של עיסע המקורי. חומוסייה קטנה ואינטימית וזה גם מה שמוסיף לנופך הטעים כל כך של "חומוס במקום" .ממליץ בכל הלב להכנס ולטעום חומוס אמיתי מקורי כמו שצריך להיות

הגב

חומוס זה עניין של טעם, של מיתוג, של עדריות. אצלי כמובן שהטעם "קלוקל להחריד" – אמרנו עניין של טעם, כן ? – ולכן החומוסיות שאני התבייתתי עליהן (ואני כבר לא צעיר. אני מדבר על עשרות שנות חומוס ועל מספר חומוסיות) לא מופיעות בכתבה. לא אציין שמותיהן כמובן, רק אומר שהן מצויות בתל אביב-יפו, בעכו, בנצרת.

הגב

מכל הרשימה שכחתם שני מקומות: חומוס כספי סניף יהודה המכבי שם אפי הבעלים עושה בעצמו חומוס וציפס אמיתי מצוין.השני זה אשכרה בירמיהו שעליו לא צריך להרחיב.תל אביבים ותיקים לתושבי השכונה יודעים במה מדובר מזמן כבר.

הגב

בתור אחד שחובב חומוס מושבע
אין על חומוס בהדונס בביאליק ברמת גן
שם עושה תחומוס ציון הבעלים יום יום טריא ברמה מקצועית בישבלי מקום ריאשון בארץ נקודה הוא קצת קמצן אבל חברים מי שבאמת אוהב חומוס חיב ‏לנסות ‏

הגב

ממליצה לכם להגיע לביקור במקום בשם לאפלס בפתח תקווה במרכז העיר.. חומוס נדיר

הגב

היית בכפר רמה ולא נכנסת לאכול חומוס אצל יעקוב ב"שארביכ" ? נכשלת.
הגעת לעכו, ביקרת אצל עיסא וסעיד ולא נכנסת למקדש החומוס של סוהילה? נכשלת
רק בנצרת הגעת למקום הראשון. אכן אל שייך החומוס הטוב בנצרת.

אחד מתוך שלוש זה לא ציון משהו. זה די מדאיג, מה זה אומר לגבי שאר ההמלצות שלך ?

הגב

בהתחלה הסכמתי ואמרתי שניתן לך לעשות את הכתבה ביחד עם משחקי המילים שלך אבל שפתחת עם אבו חסן הבנתי שאתה לא מבין גדול ואפילו בכלל וגם אם הזכרת שלא צריך להסכים איתך וזה החלטה שלך אז עדיין אני יגיד לך שאין לך מושג. אחלה יום.

הגב

השלישייה הפותחת-
1. לינא ברחוב החנקה בעיר העתיקה
2.אל שייח מול כנסיית הבשורה בנצרת שהזכרת בכתבה
3.אל ליאלי בגוש חלב
נ,ב
עכמאווי- לתיירים בלבד…

הגב

תגיעו לחומוס פלייס בצומת עד הלום במתחם תחנת הדלק תפוז מומלץ בחום. (את השאר אני אשאיר לכם)

הגב

העיר המזרחית בירושלים סובלת פה מתת ייצוג חמור. כמו חיפה לשווארמה, ככה ירושלים המזרחית וחומוס. ליגה אחרת.
ועוד קטנה – להגיע לאבו עלי בפראדיס, ולהסתפק בחומוס? כמו להיות בלובר ולוותר על המונה ליזה.
זה חומוס נחמד מאוד, אבל בנאדם – יש שם את השווארמה האלוהית ביותר (מחוץ לחיפה) שאפשר למצוא. נקי בצלחת, יותר דומה לדונר הטורקי. וגם קבב כבש מהמם, ערום על הגריל. החומוס שם הוא רק בונוס למי שעדיין רעב.

הגב

בואוו תנסוו חומוס אבו עלי בפורדיס על הכביש הראשי חיפה ת״א הישן
בכיכר המשך ישר 50 מטר מצד שמאל

הגב

ערב טוב חיליק

עוד דבר אחד והכי חשוב חסר פה !!!!! מה הכמות שצריך לקבל במנת חומוס !!!!
כי לפעמים אתה מקבל מנת חומוס כל כך קטנה יעני בדוך אבל בלי כלום קצת קצת חומוס והרבה גרגרים לכיסוי החוסר !!!
את זה צריך לבדוק אצל כולם ללא יוצא מן הכלל.
ואחרי זה לעשות כתבה .

אחלה ערב

הגב

כפי שנאמר מראש כל אחד והחומוס שלו אני אישית החומוס שלי זה החומוס של קלבוני ביפו אני אישית אוכל שם כ 60 שנה עברתי כבר את כל המשפחה כי כנראה זה עובר מאב לבן מבן לאחיין ומאחיין לנכד ולנין גם שלושת ילדי ונכדי אוכלים שם אז כפי שאמרתי כל אחד והחומוס שלו

הגב

תגובות לפוסט