שווארמה, סיפור אהבה: 5 שווארמיות מצטיינות | תל אביב

09.11.2019
שווארמה בפיתה יש רק בחיפה? תחשבו שוב. מיפו ועד רמת החייל: חיליק גורפינקל חקר, בדק ומצא - 5 המקומות הטובים ביותר לאכול בהן שווארמה בתל אביב

תל אביב היא לא עיר של שווארמה. אם קל מאד למנות חמש ואולי אפילו שש פלאפליות שוות בתל אביב, וארבע או חמש (עם עזרה קלה מרמת גן, השכנה המעטירה) מאורות סביח ראויות לשמן, הדברים קצת מסתבכים כשזה מגיע לשווארמה.

עוד חיליק גורפינקל ב-Rex:

כאן מתחיל אדם לגרד קצת בפדחתו, במיוחד אם מחליט שלא תזכיר שוב את 'הקוסם' שנכלל גם ברשימת הסביח וגם ברשימת הפלאפל. מה תעשה עם העובדה שאפילו ברשימה של שלוש שווארמיות יעלה מיד שמו. בכדי לפתור את הבעיה הזו, פניתי לקוסם בעצמו.

איפה אוכלים שווארמה שווה שאלתי אותו והוא, באצילות נפש מופלאה, כיוון אותי מיד למוסד מיתולוגי אחד שנשמט מזכרוני, ועוד אחד שלא ממש הכרתי. תודתי נתונה לו על כך.  הנה הן אם כן לפניכן, השווארמות המצטיינות של תל אביב (ורמת גן, וחיפה…מה לעשות, החיים קשים. וקצרים. לפחות אם אתה תוקע יותר מדי שווארמה). וכן, לקוסם יש שווארמה נהדרת.

שווארמה במסעדת הקוסם (צילום: ירון ברנר)
שווארמה במסעדת הקוסם (צילום: ירון ברנר)

1. כתר המזרח | הצפון הישן ורמת החייל

אודה ואתוודה: מעולם לא הייתי מחסידיה של השווארמה של כתר המזרח, בעיקר מן הטעם הפשוט שמעולם לא אכלתי אותה. לא משום שאינה טובה, איני יודע אם היא טובה או לא, אלא מכיוון שלא היה לי אומץ. קצת כמו בסיפור האמיתי על זה שחיכיתי שבע שנים (כן, ממש כמו יעקב ללאה ואחר כך לרחל), עד שיהיו לי מספיק אומץ וזיפים (טוב, בעניין הזה עדיין יש מקום לשיפור, ואני עוד שנייה בפנסיה) בכדי לעבור מהחמארה של אלימלך לזו של מתי בשוק לוינסקי, כך גם בכל הקשור לכתר המזרח, אותו מעוז מיתולוגי של אריק איינשטיין וחבורתו.

גם כאן תמיד הרגשתי לא שייך. קצת מוזר בשביל מי שישב בתור ילד על ברכי אמו ואביו בכסית, יחד עם אותו איינשטיין ואורי זוהר שאבא שלי צילם את רוב סרטיו, ביניהם כמובן כמה עם אריק איינשטיין. וככה יוצא שאני מסתובב עם רישיון לכתוב על אוכל מבלי שטעמתי את אחת השווארמות הכי מפורסמות בעיר במקום הקיים כבר מ-1952. אף אחד לא מושלם.

לכבוד הרשימה הזו הלכתי לטעום (ועוד בסניף המקורי – לפני שנה נפתח סניף נוסף בשוק צפון שברמת החייל). יופי של שווארמה. קלאסית, כלומר, במובן התל אביבי כמובן, שווארמה מהודו, לא עגל מתחזה לכבש, סלטים טובים, ובעיקר טעם של געגוע ישן. לאריק, לאורי, לכסית, לחלפי, לתל אביב שהיתה ואיננה אבל חיה עדיין בראשי.

כתר המזרח. אבן גבירול 115, תל אביב, 03-5225487. א'-ה' 08:00-20:00, ו' 08:00-15:00.
שוק צפון, ראול ולנברג 20 (רמת החייל). כשר.

שווארמה כתר המזרח (צילום: מתן כץ)
שווארמה כתר המזרח בשוק צפון שברמת החייל (צילום: מתן כץ)

2. שווארמה בינו | יפו

רבים וטובים, ואני ביניהם, לפחות לזמן מה, טענו ואולי עדיין טוענים שעד שבא בינו עם השווארמה שלו, לא היתה שווארמה ראויה לשמה בתל אביב. אם אתם מחסידי השווארמה כהלכתה, כלומר שווארמת טלה אורגינל (גם אם בישראל מדובר, כמובן, בעגל מתובל בכמות כזו או אחרת של שומן טלה, ולפעמים גם קצת בשר טלה משובץ במעשה המרכבה) הרי שיש איזשהו צדק בטענה הזו, לפחות כל עוד שוכחים את טורק לחמעג'ון ותרומתה ההיסטורית לתחום החשוב הזה.

בינו, הלא דוקטור שקשוקה, חידש ימיו כקדם וחזר אל כור מחצבתו. בינו נולד, פחות או יותר, ליד שיפוד מסתובב של שווארמה והצליח, קצת קשה להאמין, להעלות מתהום הנשייה את אותו גאליפ ביי הזקן, הטורקי שחתך את השווארמה עוד אצל אביו ("עוד כשהייתי ילד – הוא היה זקן!", אומר בינו). גאליפ ביי כבר לא עומד כאן יותר – הוא נפטר לפני מספר שנים בשיבה טובה – אבל מורשתו עדיין מסתובבת. אמנם מול הגז ולא מול גחלים לוהטות כמו שבינו חלם ומגשימים כיום ברשת בנדורה, ועדיין, מדובר באחת השווארמות הטובות ביותר, אם לא למעלה מזה, ולא רק בתל אביב.

אל תתפתו לסלטים מיותרים, תנו לבשר הנפלא לדבר, והסכימו רק לתוספות המקוריות שבינו אוהב להוסיף למנה – סלט חצילים חריף, בצל וקצת חריף. זהו. לא צ'יפס (ויש כאן כבר כזה, לצערנו, ואפילו באגט) ולא שום דבר שאפשר אבל ממש לא חייבים להסכים לו. זו עדיין השווארמה הכי טובה בתל אביב, אבל כשקצת נרגעים, אחרי הכל חלפו כבר כמה שנים מאז נפתח הקסם הזה, אפשר לשוב ולהזכר בשאר המוסדות, המועטים כאמור, אבל הנהדרים.

שווארמה בינו. סמטת יהושע בן פרחיה (מול השעון בקצה הדרומי של הכיכר) יפו. 03-5185660, א'-ה' 08:00-00:00 (אבל אל תבואו לפני עשר) ו' 08:00- כניסת השבת.

3. טורק לחמג'ון | נחלת בנימין

השווארמיה בנחלת בנימין התחילה את דרכה בבת ים בכלל, לפחות כך נדמה לי, ולכמה שנים היה לה גם סניף בקינג ג'ורג' ליד הסנטר ועוד אחד ביגאל אלון, עם ויטרינת שיפודים מפוטארת.

הטבח והבעלים המקורי – ראמיס הטורקי – חזר לפני מספר שנים למכורתו ומכל מורשתו נשאר הסניף הגדול והעסוק בנחלת בנימין בואך יהודה הלוי.  יש כאן עוד לא מעט דברים, חלקם מצוינים, אבל חבל לבזבז את הזמן על שטויות.

מנת שווארמה בפיתה (אני מעולם לא התרגלתי לחזירות המכונה שווארמה בלאפה), עם קצת בצל וסומק, אולי קצת טחינה, עגבניות וזהו. טורק לחמג'ון היא כאמור נושאת בשורת שווארמת ה'כבש', כלומר העגל המתובל בכבש. וזה בסדר. בינו אמר לי פעם שלו רצה למכור שווארמת טלה אמיתית היה נאלץ לגבות לפחות חמישים שקלים למנה. ובמנת שווארמה אין יותר מדי בשר, כידוע.
קלאסיקה תל אביבית ראויה ומוצדקת.

טורק לחמג'ון , נחלת בנימין 77, תל אביב, 03- 5661661. א'-ה' 10:00-22:00, ו' 10:00- שעה לפני כניסת השבת

שווארמה במסעדת הקוסם (צילום: ירון ברנר)
שווארמה במסעדת הקוסם (צילום: ירון ברנר)

4. שמש | רמת גן

טוב, מה עוד אפשר להגיד על אימפריית השמש. גם אחרי כל השנים, והסניפים (אחד כמדומני, ולא ממש רחוק מבסיס האם) וגם אחרי שכבר למדנו משהו על שווארמת 'כבש' וכל שאר הכאילו חידושים (בעצם מדובר בדבר האמיתי, ככה עושים שווארמה בטורקיה, מכורתה).

כיף לחזור הביתה, גם אם זה לא באמת הבית שלך. הבית האמיתי של חובבי השווארמה התל אביבית הקלאסית, הלא היא שווארמת ההודו, לא קיים כבר שנים רבות. אני מדבר כמובן על הדרבי בר ליד כיכר דיזנגוף. סליחה, אני הולך רגע לבכות לעצמי, חבר.

טוב, נרגעתי. שמש היא כמובן מיתולוגיה רמת גנית, לא תל אביבית. ועדיין, אפילו בתור ילדים הגיע אלינו שמעה. כשבגרנו והבנו סוף-סוף איפה זה רמת גן, גילנו שווארמה נהדרת שכל מה שחסר לה, עדייו, זו חניה בטווח סביר. החניה הכי קרובה שאני מכיר נמצאת…. ליד הבית שלי, בבבלי, בתל אביב. אם תתגברו אפילו על זה, תגלו שווארמה קלאסית נהדרת. טוב, אני מפסיק.

שמש, ז'בוטינסקי 85, רמת גן. 03-75118998. א'-ה' 11:00- 04:00, ו' 11:00-כניסת שבת

5. הקוסם

מי שהגיע עד לכאן ודילג על ההקדמה – מוזמן לקרוא אותה כעת.

עוד במומלצים: סביח וגם פלאפל – בעצם הכל. ויש גם פיתות נטולות גלוטן לחולי צליאק.

שווארמה במסעדת הקוסם (צילום: ירון ברנר)
שווארמה במסעדת הקוסם (צילום: ירון ברנר)
7 תגובות

השווארמה הכי טובה בתל אביב זה כנראה בגט לה גרדיה לחובבי שווארמה פרגית

הגב

שווארמה אמיתית זה כבש.הודו +פרגיות=המצאה ישראלית לחיסכון בכסף (ובטעם).שניצל הינו או חזיר או עגל (בוינה).העוף הינו ״המצאה יהודית״.

הגב

עמי השמן – מקום ראשון ביי פאר!
בגלל שהיא חדשה יחסית, 7 חודשים בלבד, כנראה הכותב לא ניסה אותה, אבל חובה לנסות.
שווארמה הודו נקבה אמיתית, סלטים טריים יום יום, והרגשה אמיתית של בית.
לא אכלתי שווארמה ב 5 השנים האחרונות כי תמיד התאכזבתי או שהיו תוצאות לוואי בקיבה אחרי זמן קצר מהאכילה, אבל עמי החזיר אותי לשוק.
נסו גם את הקבב והפרגיות.
אני קצת משוחד כי אני גר מעל, אבל אם לא היה טעים, לא הייתי אוכל שם 3 פעמים בשבוע.

הגב

חייב להגיד שניסיתי את עמי השמן וכותב התגובה הזאת כנראה מחבריו או ממשפחתו של עמי…
מתחת לכל ביקורת… כחובב שווארמה, לא הצלחתי לאכול אפילו חצי מרוב שלא היה טעים

הגב

וואו, אף אחת לא באמת טובה.

אפילו מוטאפק החדשה היא לא יותר מטוב פלוס.

שווארמה זה חיפה או נצרת, לצערנו.

הגב

תגובות לפוסט