עולם של צעירים: בואו לזכות בתואר השף הצעיר הטוב בעולם

02.03.2022
שפים מתחת לגיל 30? בואו להכין את המנה המנצחת שתזכה אותך בתואר הנחשק שף השנה העולמי - הכל על התחרות החשובה בעולם הקולינריה לשפים צעירים של סן פלגרינו  , על משתתפי וזוכי העבר הישראליים – ואיך נרשמים כמובן

החודש החלה ההרשמה אל תחרות יאנג שף (San Pellegrino Young Chef) – הבמה הבולטת והיוקרתית בעולם לשפים המבטיחים בעולם מתחת לגיל 30. התחרות נוצרה על ידי סן פלגרינו, שגם העניקה לה את שמה מתוך רצון לקדם מצוינות גסטרונומיים בתחום המסעדות. אם תרצו: המקבילה הצעירה של דרוג פיפטי בסט, 50 המסעדות הטובות בעולם של סן פלגרינו.

מסעדות ברחבי העולם של משתתפי עבר של התחרות מדורגות כיום בצמרת הקולינריה העולמית. הן זכו בכוכבים במדריכי מישלן ובמקום במדריך המסעדות הטובות בעולם (World's 50 Best) של סן פלגרינו – וכמובן בהערכה של הברנז'ה הקולינרית ושל הסועדים.

את התחרות מלווים מדי שנה שופטים שהם שפים מובילים בעולם – מהאחים רוקה של אל סלאר דה קאן רוקה ועד חיים כהן, מאבות המטבח הקולינרי של ישראל. השנה, לראשונה מאז שהחלה הקורונה תתגאה התחרות ברשימת שופטים נוצצת מתמיד.

מנה מנצחת בתחרות יאנג שף השף הצעיר של סן פלגרינו  – "לאורך הים" (across the sea) של השף היפני יאשוהירו פוג'יו (צילום: סן פלגרינו)

מהתחרות – לפסגת הקולינריה העולמית

שפים צעירים ברחבי העולם נותנים פרשנות מרהיבה ועדכנית לקולינריה עילית – ויש להם מקום הולך וגובר בחזית הקולינריה העולמית. השף רסמוס מונק בן ה-29 ממסעדת אלכמיסט בקופנהגן (2 כוכבי מישלן) למשל הוא אחד השפים הצעירים מובילים בעולם ששמו נאמר בנשימה אחת עם ענקי הקולינריה הוותיקים. כמותו כיום אפשר למצוא שפים מובילים שעושים זאת עוד לפני שמלאו להם שלושים.

מנות רושם מדהימות. עוד מהמנות המתחרות בתחרות השף הצעיר (צילום: סן פלגרינו חו"ל)

זהו דור עם התבוננות ייחודית לטעמים, כמו שמספרים במסעדות השף המקומיות – של שפים שמודעים יותר מתמיד לחשיבות של חומרי גלם מקומיים – וכמובן שמתעדים הכל בחשבונות משגשגים באינסטגרם, שרק מגדילים את החשיפה לפיין דיינינג, גסטרונומיה ואוכל מעולה. כל זה בא לידי ביטוי בתחרות ״יאנג שף״ ובמשתתפים שלה.

בין המתחרים והזוכים של השנים האחרונות מישראל נמנים אוראל קמחי (פופינה) וכן דיוויד פרנקל (פרונטו), שזכו כל אחד בתואר שף השנה; השפית הטבעונית והמוערכת שיראל ברגר (OPA), חביב משה ועוד.

התחרות העניקה לכולם בוסט. משתתפי וזוכי תחרות "השף הצעיר של השנה" אוראל קמחי, שיראל ברגר ודיוויד פרנקל (צילום: אמיר מנחם)

כולם מינפו את ההצלחה בתחרות לפתיחות של מסעדות מצליחות בארץ. "את פופינה היה לי הבטחון לפתוח אחרי הזכייה", פוסק קמחי, שף השנה של סן פלגרינו לשנת 2011 ומוסיף: ״תהליך ההשתתפות בתחרות ביגר אותי כשף. התאמנתי חודשים על המנה שהגשתי בגמר – אשתי כבר לא יכלה לראות אותה לקראת סוף האימונים והשיפורים שעשיתי עליה בבית – ולמדתי ממנה המון. ההכרה והזכייה בתחרות גם נסכה בי המון בטחון לפתוח מקום משלי ובאמת כשחזרתי מהסטאז' התחלתי בהקמה של פופינה. היום אני יכול לומר שבזכות התחרות והסטאז'ים שהגיעו אחריה, התוודעתי לעולם שלם שחשוב למי שעובד ועומד בראש מסעדת שף. תהליך מסעיר שאני ממליץ לכל שף צעיר להתנסות בו".

כמו סיפורם שלהם – זהו סיפור של תקווה, תחרות שבה הטוב – ולא משנה אם הוא מתל אביב, עיירת קייט בקרואטיה או מפריז –  מרשים את השופטים, מתקדם וזוכה בפרס הגדול.

ההרשמה החלה!

החודש נפתחת ההרשמה לשלב המקדים של תחרות "השף הצעיר" לשנת 2022. החלק הראשון כולל שאלון אישי ומתכון מצולם שמגיש השף.

כל הטפסים נשלחים אל איטליה, שם מיטב השפים האיטלקיים של ALMA, בית הספר המוביל לבישול באיטליה בוחרים את המתמודדים. הזוכים מישראלי יעפילו אל חצי גמר אזורי ממנו יעפילו לגמר הגדול 12 שפים בלבד.

חצי הגמר האזורי יתקיים בקרואטיה ואחד מהשופטים יהיה השף המוערך בן נריה שלנו. הגמר יתקיים באיטליה כמו תמיד ויתחרו בו 12 שפים על התואר הנכסף.

תנאי הקבלה לתחרות הם בראש ובראשונה להיות מתחת לגיל 30, וכן ניסיון כסו שף, שף או מנהל מחלקה במסעדה במשך לפחות שנה. המתמודדים לא יגיעו לתחרות לבדם, אלא לצד השף המוביל במסעדה בה עובדים שיצטרף אליהם כמנטור.

בחצי הגמר, כל אחד מהמתחרים מגיש מנת דגל שאותה מציג לצוותי השיפוט השונים במהלך התחרות.  מנות השפים הצעירים בכל השלבים יישפטו על ידי הצוות בקריטריונים הבאים: יכולת טכנית, יצירתיות, קו אישי וביטוי עצמי יחודי וכן אסתטיקה וצלחות.

הקליקו כאן לפרטים נוספים ולהרשמה

ייצגה אותנו בכבוד בתחרות. השפית אולגה פפרקוכן והמנטור שלה, אסף שטרן (כיום שף מסעדת מסה), עם תעודת הסיום בטופ של המשתתפים לצד הזוכה בחצי הגמר, השף אלברט מנסו ממסעדת טיקטס שבספרד (צילום: סן פלגרינו חו"ל)

תגובות לפוסט