יינות טבעיים שכדאי להכיר – 5 בקבוקים מומלצים בכל מחיר ולכל כיס

11.04.2021
יין כתום הפך בתקופת הקורונה לאחד הקטגוריות הפופולריות בקרב חובבי יין מתקדמים בישראל. רועי ירושלמי ממליץ - 5 יינות טבעיים, כתומים יותר ופחות, ששווה לחובבי הקטגוריה לנסות

יין טבעי הפך, בתקופה קצרה מאד, לאחת הקטגוריות המדוברות בתחום בישראל. פופולריים במיוחד הם יינות כתומים – יינות לבנים שלאחר שהייה ממושכת באמפורות או בחביות על קליפותיהם הפכו לכתמתמים. לטובת כתומיסטים – מתחילים ומיטיבי לכת, בחרתי 5 בקבוקים שנעים על סקאלת יינות הטבעיים וששווה לטעום.

עוד אלכוהול ויין באתר רקס:

 (צילום: unsplash)

■ Pheasant´s Tears – Rkatsiteli Tibaani 2019

יין כתום ודי נפלא מהיקב הגאורגי של ג׳ון וורדמן (John Wurdeman). פזנט טירז (״דמעות הפסיון״ באנגלית) הוא אחד המוערכים במדינה, בזכות ולא בחסד. את יינות היקב אפשר למצוא בכמה מהמסעדות הנחשבות לטובות בעולם – מ״נומה״ שבקופנהגן ועד ״ספטים״ שבפריז.

היינות האדומים וגם היינות הלבנים-כתומים של היקב יחסית נגישים בטעמם, ודאי שלכתומיסטים מתחילים.

קאציטלי טיבאני מתבסס על ענבים מהזן הלבן והמפורסם של גיאורגיה שמקורם בחבל קאחטי (כרם טיבאני), איזור היין הנחשב ביותר במדינה.

הענבים הלבנים מושרים 3 חודשים על הקליפות באמפורות, שמעניקים לו צבע כתמתם-צהוב יחסית בהיר. התוצאה דבשית מעט בניחוחה, ארומטית עם טעמים בולטים מהשהייה באמפורות החרס – ולא שגרתית. יין חגיגי ומרתק ממש.

להשיג באתר עסיס . 138 שקלים

 

View this post on Instagram

 

A post shared by East Park Vino (@eastparkvino)

■ פסקאל ז׳וליבה – סנסר סובאז׳ 2018

מיינות הדגל של פסקל ז׳וליבה, יצרן נפלא וארטיזנלי מעמק הלואר שבמערב צרפת. סנסר הפרא של היקב מתבססים על ענבי סוביניון בלאן בתסיסה טבעית, שיושנו עם שמרים (sur lie) במשך כשנה, ללא סינון ועם מינימום תוספות.

התוצאה – יין מורכב שגם קל לשתייה, מינרלי ורענן מאד, בעל חמיצות עדינה בהשוואה ליינות סנסר אחרים. לא בכדי זכה הסובאז׳ לציון של 91 באחד ממגזיני הוויין (לא זוכר אם ספקטייטור או אנת׳וסיאסט. מי שמעניין אותו – שיעשה גוגל). לא זול ואף על פי כן נותן תמורה יפה למחיר.

189 שקלים. להשיג בסניפי רשת ״יין בעיר״  

סנסר סובאז׳ של יקב ז׳וליבה (צילום: יין בעיר)

 

■ דלתון – פט נט 2020 

דלתון הפך בשנים האחרונות ובניצוחו של היינן המוערך והצעיר גיא אשל לאחד היקבים המסקרנים והמעניינים מבין היקבים הגדולים בישראל.

יין פט נט שמבוקבק כאן זה השנה השלישית מהווה ביטוי מושלם לרוח הרעננה שהחדיר אשל לתעשיית היין המקומית כולה וליקב בפרט.

פט נט (Pétillant Naturel) הוא מבעבע שתוסס בבקבוק ומיועד לשתייה מיידית. בהתאם, הוא גם מבוקבק בפקק בירה.

היין הלא מסונן בבקבוקים הנאים של דלתון מתבססים על ענבי סמיון ומוסקט אלכסנדרוני ארומטיים שיוצרים תוצאה רעננה ופרחונית מאד.

בקיצור: גם יפה וגם אחד היינות הכיפיים שמיוצרים בישראל כיום.

75 שקלים. להשיג באתר היקב 

פט נט של יקב דלתון והיינן גיא אשל (צילום: יקב דלתון)

■ עמית טולדו – טולדו לבן 2019

את היין הלבן של עמית טולדו, שמתבסס על סוביניון בלאן וסמיון מהגליל – טעמתי לראשונה בבר היין החיפאי ״נחום״ לפני כשנתיים. לגמתי – ונפגעתי.

יין לבן מורכב ושונה שעמוד השדרה החמצמץ והפירותי שלו מקבל על גבו באהבה את טעמיו המורכבים והמינרליים של הסמיון. על התווית הנאה אמונה אנה ברגר.

110 שקלים. להשיג באתר היקב

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amit Toledo (@toledowine)

■ רמאטו 2019 של דניאל פרידנברג – יקב טפרברג

רמאטו, ״נחושת״ באיטלקית – הם יינות שמייצרים מענבי פינו גריג׳ו (פינו גרי) בצפון מזרח איטליה. הענבים נותרים לתסוס על קליפתם ומקנים ליין צבע נחושתי עמוק, מורכבות וטעמים לא שגרתיים.

רמאטו של טפרברג, שיצר היינן הצעיר דניאל פרידנברג מצוות הייננים של היקב (שעליו מנצח היינן שיקי ראוכברגר) נוצר בהשראת יינות אלו, מענבים בשפלת הרי יהודה.

יין מורכב, שמבטא יינות מעולה ומיועד בטעמו הלא שגרתי לכתומיסטים מיטיבי לכת.

79 שקלים. כשר. להשיג רק דרך אתר היקב או בטלפון 02-9908080 79

רמאטו 2019 של דניאל פרידנברג ליקב טפרברג (צילום: איל קרן)

תגובות לפוסט