רון ברונפמן: הסומליירים של ישראל

31.03.2022
הוא התרשם מזיהוי יינות לפי טעימה - והחליט שהוא חייב לדעת גם, מאוהב ביינות ריזלינג וסנג׳ובזה וחושב שהעתיד כתום. הכירו את רון ברונפמן, מנהל תחום יין במסעדת קלארו

רון ברונפמן (26) @ronbronfman 
מנהל תחום יין, מסעדת ״קלארו״ @clarotlv

10 שאלות


מהכרם לפלור: איך הגעתי להיות סומלייה

התחלתי למלצר בקלארו לפני 5 שנים בלי הרבה עניין ביין. במהלך העבודה במסעדה יצא לי לטעום בקבוקים, לשמוע הדרכות ולספוג עוד ועוד מידע על יין.

באותו הזמן לזהות את היין בעזרת הריח והטעם בלבד היה נראה לי מרשים ומסקרן – והתחלתי להתעניין איך אני לומד לעשות זאת. משם הדרך לקורסי יין ושתייה לימודית מרובה הייתה קצרה.

תחנות בדרך

עבדתי ב"הילדה", אולם אירועים של מסעדת "עדנה" במשך 4 שנים ובמקביל למדתי בבית הספר W שלב 2 ושלב 3 של WSET. ב-5 השנים האחרונות נהנה – והכוס עוד נטויה.

תמיד כיף פה. קינוח מהסרטים של מסעדת קלארו (צילום: שני בריל)
מי אתה, תפריט יין

אוצרות יין משמעה ללמוד ולחקור בלי סוף, להכיר ולהתמקצע בעולם היין ביחד עם הערכה וקנאות לכל בקבוק. התפתחות תמידית שלתוכה אתה נבלע ושוקע ברפרוף קבוע בכל תפריט יין אפשרי. איסוף מתמשך וממכר אחרי הערך המוסף הבא.

תפריט היין של קלארו מגוון ומאפשר בחירה בין זנים, אזורים, מדינות ושיטות עשייה רבות. אנחנו מגלים הערכה רבה לעולם הישן והקלאסיקות המסורתיות יחד עם המקום ליינות פורצי דרך.

אני עובר דרך מדהימה עם מנכ"ל הקבוצה איתי בוקסנבאום, לומד ממנו ואיתו המון. כל הכיף הזה מתבטא בתפריט היין שמוגש ומוצג בגאווה גדולה.


טעמים וזנים אהובים

חוש הטעם שלי מתפתח כל הזמן ונפתח לזנים ויינות נוספים. מעדיף חמיצות ומינרליות על פרחוניות ופרי בשל, מעריץ גדול של זן הריזלינג. עולם שלם של ורסטיליות, עושר ואיזון שיכול ללוות אותך ארוחה שלמה מריזלינג עדין ונקי כאפריטיך ועד למתיקות, דבש ובנזין כיין קינוח.

עוד באהובים: יינות בוטריטיס ויינות טוסקנה מענבי סנג'ובזה.

מסדרת בטא של ברקן, אוהב את היין הכתום מסדרת בטא, שנותן כבוד לז׳אנר שעתידו לפניו בתחום היין בארץ. גם הריזלינג מעורר הערכה – ממש לא דבר של מה בכך בהתחשב בעובדה שהזן אוהב קור!

רון ברונפמן (צילום: סיון אסקיו, רקס תעשיות)
בהערכת חסר בסצנה המקומית 

יינות קינוח. אישית, מאד נהנה ממתוקים טובים. הם מספקים ערך קולינרי מוסף ענק.

מחוץ לשעות העבודה

אני צריך רק שני שרפרפים ושולחן קטן, כל השאר מבחינתי זה בונוס. אני שותה בדרך כלל בבית, אבל גם פוקד לא מעט את בוסר ואת ג'יאקונדה.

קולגות מוערכות
איתי בוקסנבוים – מי שמלווה אותי בכניסתי לתפקיד, מאוד מעריך את העבודה הטכנית והבנת ענף היין בישראל ובעולם.


טיפ לסומליירים מתחילים

אין תחליף לשתייה ולטעימה. ידע תיאורטי הוא חשוב מאוד, אבל הוא לא מהווה תחליף לחוויה ולהתנסות אישית.


עם מי הכי היית רוצה לשתות בקבוק יין

דרק שארפ – מקווה שהוא שותה כמו שהוא קולע.

העתיד בתחום היין

העתיד כתום!

פתאום יש עליו דיבור. יין כתום (צילום: unsplash)

תגובות לפוסט