חגיגה בוורוד ובלבן: יינות מומלצים לשבועות

13.05.2021
שבועות הוא חגם של היינות הלבנים - ובשנים האחרונות: גם של הוורודים. שנייה לפני ערב החג - 5 המלצות מעולות לשדרוג שולחן החג

יינות שעולים באופן מסורתי על השולחן בשבועות הם לבנים וקלילים – מהסוג שמחמיא לאוכל של שבועות: דגים, גבינות ומה שביניהם.

עוד כתבות על יין אלכוהול באתר Rex:

שנייה לפני ערב החג בחרנו 5 יינות – חלקם קלאסיים, אחרים לא שגרתיים – שישדרגו את שולחן החג שלכם. מהרוזה המפורסם של פרובאנס ועד ליינות הספרדיים שחורכים את האינסטגרם – קבלו אותם!

■ וויספרינג אנג׳ל 2020

פרובאנס לרוזה היא מה ששמפאן ליין מבעבע – בירת איכות בלתי מעורערת של הקטגוריה כולה.

יינות יקב שאטו אסקלן (Château D'esclans) נחשבים למהטובים בחבל, בזכות ולא בחסד. רוזה וויספרינג אנג׳ל של היקב (Whispering Angel) הוא אחד הלייבלים המפורסמים של פרובנס. הרוזה האלגנטי הזה זוכה כבר שנים בפרסי איכות ולביקוש שרק הולך וגובר.

הוא מתבסס על ענבים האופיינים לאיזור – גראנש, סאנסו וורולי. אחרי קטיף ידני, הענבים עוברים תסיסה יחד עם השמרים. כך מתקבל יין יבש עם מורכבות מפתיעה ונפלאה, שכיף לשתות קר מאד לצד גבינות ודגים. שדרוג נהדר לשולחן שבועות השנה!

וויספרינג אנג׳ל רוזה 2020. 129 שקלים לבקבוק, 239 שקלים לצמד בקבוקים

 

רוזה וויספרינג אנג'ל של יקב שאטו ד׳אסקלן (צילום: יחסי ציבור)

■ קאוויט פינו גריג׳ו קולקשן

היקב האיטלי והמפורסם קאוויט פרץ לתודעה האמריקאית בשנות השבעים של המאה הקודמת עם יין יוצא דופן: פינו גריג׳ו אלגנטי ומלא אופי. כמעט יובל שנים מאוחר יותר וקאוויט פינו גריג׳ו הוא עדיין אחד הלבנים המהנים ביותר לשתייה קלילה – בוודאי בהתחשב בתג המחיר: 39 שקלים בלבד ו-3 במאה שקלים.

היין זוכה הפרסים (בסט ביי של מגזין ויין אנתוסיאסט) מגיע מצפון מזרח איטליה, איזור שידוע בכרמי היינות הלבנים המצוינים שלו. הוא שומר על רעננות הודות ליישון קצר במיכלי נירוסטה. בחירה קלילה ובטוחה לשולחן חג שבועות או לצהריים קלילים במהלך החג.

קאוויט קולקשן פינו גריג׳ו 2020. 39 שקלים ו-3 ב-100 שקלים

יין לבן קאוויט קולקשן פינו גריג׳ו (צילום: יחסי ציבור)

■ קונדה ואלדמר רוזה

יינות רוזה זוכים בשנתיים האחרונות להצלחה יוצאת דופן. זה הספרדי של ואלדמר הפך בחלוף זמן זה לאחד המותגים הבולטים – בפרט ברשתות החברתיות – בזכות הקלילות והמחיר המשתלם (וגם התווית היפה לא מזיקה).

בדומה ליינות פרובאנס מצדו השני של הגבול, גם כאן היין מתבסס על ענבי גראנש (70%), שמעניקים ליין גוף מורכב ופירותיות מודגש. יין מעולה למי שאוהב יינות קלילים וכיפיים במקסימום תמורה לכסף.

קונדה ואלדמר רוזה. 50 שקלים לבקבוק ו-75 שקלים לצמד בקבוקים 

יין קונדה ולדאמר רוזה (צילום: יחסי ציבור)

■ בראנקיה בלאנקו

אל תתנו למקור האיטלקי לבלבל אתכם: בראנקיה הוא הכל חוץ מיקב טוסקני טיפוסי. המשפחה השווייצרית שהקימה אותו הביאה תפיסת עולם נועזת ופורצת דרך ללב האיזור המסורתי. זה בא לידי ביטוי בתווית המינימליסטית והיפהפייה וגם בזני הענבים שמרכיבים את היינות.

בראנקה ביאנקו מתבסס על סוביניון בלאן – זן שנדיר למצוא בחבל זה שבאיטליה שמחוזק בסמיון ובמעט גוורצטרמינר, שמעניקים לו אופי יחודי ומורכבות. התוצאה לא פחות מיוצאת דופן בוודאי שאם לוקחים בחשבון את המחיר. בקיצור: לא פלא שזהו אחד מיינות הדגל של חברת התעופה השוויצרית סוויס.

בראנקיה בלאנקו 2019. 59 שקלים

 

יין לבן ברנקאיה ביאנקו  (צילום: יחסי ציבור)

■ סואבה וינטג׳ ברטאני 2018 – Bertani

יקב ברטאני שבחבל ונטו הוא אחד ממותגי היין המוכרים של ארץ המגף. לצד יינות אמרונה מפורסמים, הוא ידוע גם בזכות עוד יין מפורסם מוונטו – סואבה, שזוכים בשנים האחרונות להכרה והוקרה מחודשת.

ברטאני סואבה וינטג׳ 2018 קרוי על שם העיירה סואבה – כמו למשל מאקון בחבל בורגון. זן הענבים הלבן גארגאנגה (Garganega) שגדל כאן הוא הבסיס ליינות סואבה הקלילים. אל תתנו לעובדה זו לבלבל אתכם: סואבה וינטג׳ הוא אולי קליל – אבל לא קליל-דעת. יין מורכב, עוצמתי ואלגנטי – שיר הלל לכל מה שהופך יינות האיזור לכל כך פופולריים ברחבי העולם, כבר מעל ל-100 שנים. תמורה מעולה לכסף ויינן מענג מאד.

ברטאני סואבה וינטג׳ 2018. 89 שקלים. להשיג ברשת יין בעיר. 

 

יין סואבה של יקב ברטאני (צילום יחסי ציבור)

תגובות לפוסט