אויסטרים וחברים: 5 מקומות שמגישים פלאטו רויאל מעולה | פריז

12.09.2019
אויסטרים, לנגוסטינים וכל פירות הים של צרפת נמצאים בחורף בשיאם - וזה הזמן להתענג בעיר האורות על קערה גדולה של היפים שבהם. יפה עירון-קוץ ממליצה: 5 מסעדות לאכול בהם פלאטו רויאל, מגש הקרח האלגנטי עתיר פירות הים שכה מזוהה עם פריז

הצרפתים נוהגים לאכול פירות ים טריים רק בחודשים שבהם נמצאת האות R או במילים אחרות: מהרגע שמתקרר, בחודש ספטמבר, ועד שמתחיל להתחמם, באפריל.

עוד כתבות על פריז ב-Rex:

אחת הסיבות לכך היא שפירות ים רגישים מאד לחום ולכן יש לאכלם שהם טריים מאוד. על מנת למנוע ממי שבכל זאת היה מוכן אז לשים את נפשו בכפו, יצא ב-1757 צו מלכותי בפריז שאסר על מכירה ואכילה של צדפות בחודשי הקיץ.

כמובן שכיום, כשתנאי הקירור והתחבורה הרבה יותר משוכללים, ניתן תיאורטית לאכול אויסטרים ופירות ים לאורך כל השנה. ואף על פי כן, בפריז ממעטים לעשות כן, מכיוון שבימי החורף – בפרט בדצמבר, ינואר ופברואר – פירות הים בשיאם מבחינת האיכות והטעם.

ומכיוון שכך, החורף היא העונה החמה במסעדות פריז בכל הקשור לאכילת אויסטרים, מולים, סרטנים, לובסטרים, שבלולי ים, חסילונים תמנונים וכוכבי ים.

מדף פירות ים
דוגמנים אחד אחד. מדף פירות ים מושקע במסעדת בראסרי דה לוריין שבפריז (צילום: רועי ירושלמי)

כל טוּב הים

החל מחודש ספטמבר, מסעדות הדגים והבראסרי הגדולות מתאבזרות במדפי פירות ים הנפתחים מחוץ להן (על מנת לשמור על הצדפות קרות וכדי שריח הים יישאר קרוב אבל מחוץ לחלל הסעידה ). עובד מיוחד מתמנה לפתוח את האויסטרים בסכין מיוחדת ולהכין את מגשי פירות הים ההדורים לסועדים.

מסעדות הדגים ופירות הים הטובות בצרפת נמצאות כמובן בקרבת חופי הים – ובפרט בחבלי נורמנדי וברטאן. אף על פי כן, גם בפריז ניתן למצוא מסעדות עם היצע פירות ים מעולה, הגם שבמחיר לא שווה לכל נפש.

ברובן של מסעדות הדגים ובלא מעט ברים אפשר לקבל אויסרים מסוגים שונים (הקרויים על פי רוב על שם החווה בה גדלו. ז'ילארדו למשל).

בנוסף להן, מסעדות המתמחות בפירות ים ומסעדות הבראסרי הגדולות מציעות מגשי פירות ים על מצע קרח עם מבחר מגווַן של פירות ים. המגש הגדול והמפואר ביותר מכונה פלאטו רויאל (Plateau Royale) – פלטה מלכותית שעל פי רוב גם מעוצבת למשעי.

פלאטו רויאל. צילום: יפה עירון-קוץ
 פלאטו רויאל עתיר אויסטרים (צילום: יפה עירון-קוץ)

פלאטו רויאל בדרך כלל מיועד לשני אנשים לפחות וכולל, בנוסף לכמה סוגי צדפות, גם לובסטרים, לנגוסטינים וכן חסילונים בגדלים שונים, שבלולי ים, מוּלים ולעתים גם קיפודי-ים וכוכבי ים המונחים על ערימת קרח האלגנטית.

בשנים האחרונות, מסעדות וברי פירות ים רבים החלו לקרוא לפלאטו רויאל בכינויים אחרים, על פי רוב על שם המסעדה עצמה. אלו הן 5 המסעדות שבהן אני הכי אוהבת להזמין – באירועים חגיגיים! – פלאטו רויאל:

מסעדת לה דום, פריז. צילום: יפה עירון-קוץ
מסעדת לה דום, פריז. צילום: יפה עירון-קוץ

1. לה דום – Le Dôme

מסעדה ובית קפה מהידועים שבאזור מונפארנאס, המתמחה במאכלי ים דגים ופירות ים. לה דום נפתחה בסוף המאה ה-19 ובמרוצת השנים משמשת כמקום בו ישבו וסעדו מיטב בני הבוהמה הפריזאית: סופרים, עיתונאים ואמנים שגרו או פעלו באיזור.

עיצובה של המסעדה קלאסי ומהודר והשירות – איכותי וקשוב. לצד המסעדה ממוקמת גם חנות דגים ופירות ים, מהטובות בפריז. מחיר קערות הפלאטו מתחיל ב-85 אירו וכולל 4 סוגי אויסטרים, שבלולי ים , לנגוסטינים ולובסטר.

Le Dôme. 108 Boulevard du Montparnasse

מסעדת לה דום, פריז. צילום: יפה עירון-קוץ
מסעדת לה דום, פריז (צילום: יפה עירון-קוץ)

2. ל'אילו – L'ilot

מסעדת הדגים ופירות הים הקטנה הזו ממוקמת במתחם הבילוי שסביב אולם האירועים המחודש לה קארו דו טאמפל (le Carreau du Temple) שברובע המארה.

למסעדה, שקירותיה מכוסים באריחי חרסינה לבנים, מספר מצומצם של שולחנות בפנים ובחוץ. נמכר כאן מבחר מרשים של פירות ים כאן והפלאטו רויאל של המקום, ששמו כשם המסעדה, מתאים לשני אנשים וכולל לפחות שלושה סוגי צדפות, לנגוסטינים גדולים וקטנים וסרטן שלם ומוצע במחיר של 55 אירו.

עוד במומלצים: רייט של סרדינים או סלמון תוצרת בית ומרק דגים בצהריים.

L'ilot.4 rue de la Corderie

3. לֶ'קַאיֶיה דוּ ביסטרו – L'Ecailler du Bistrot

ביסטרו ברובע ה-11 העממי והצעיר שניחן באווירה אותנטית של פעם. תפריטו מוקדש אך ורק למאכלי ים והמקום מעוצב בהתאם.

למסעדה נכנסים דרך חדר אכסון פירות הים כשהמקום מחולק למספר חללים לא גדולים, המזכירים חדרי אוכל של ספינה. על הקירות תלויות תמונות של דייגים וחופי-ים וכן מודבקות חרסינות עם ציורי דגים וסרטנים, לצד דגמי ספינות מפרש ישנות שממלאות את החלל.

ל'קאייה דו ביסטרו, פריז. צילום: יפה עירון-קוץ
ל'קאייה דו ביסטרו, פריז. צילום: יפה עירון-קוץ

בתפריט מבחר גדול של מנות דגים וכמובן פירות ים. הפלאטו רויאל מיועד לשני אנשים עם מבחר של ארבעה סוגי צדפות מולים, לנגוסטינים וסרטן שמשתנה בהתאם למצב השוק. המחירים סבירים.

L'Ecailler du Bistrot. 22 rue Paul Bert

ל'קאייה דו ביסטרו, פריז. צילום: יפה עירון-קוץ
כמו חדר אוכל של ספינה. ל'קאייה דו ביסטרו, פריז. צילום: יפה עירון-קוץ

4. קלאמאטו – Clamato

עוד ברובע 11: קלאמאטו, בר פירות ים ומסעדה הממוקמת בחלל שמחלונו נשקפת גינה נאה. המטבח פתוח והעיצוב פשוט ומורכב משולחנות וספסלי עץ ובר מבטון, כמו אומר: כאן באים לאכול, נקודה.

מבחר פירות הים המוצע כאן גדול ואיכותי ומגיע משלל חופי מערב אירופה, מאירלנד ועד פורטוגל וכמובן – מחופי נורמנדי וברטאן שבצפון מערב צרפת.

בעלי המקום, להם מסעדה נוספת ברחוב, טוענים שמקור כל פירות הים מדייג ידני ולא מחוות גידול, כלומר שהאויסטרים הם צדפות בר שגדלו פרא.

הפלאטו רויאל של המקום המכונה "פלאטו פאנאש" וכולל 5 סוגי אויסטרים לפחות, כוכבי ים, 4 לנגוסטינים מכל סוג וחצי לובסטר. המבחר משתנה בהתאם לתנאי השוק ומחירה של המנה הזו עומד על 66 אירו – משתלם מאד הן בהשוואה להיצע והן בהשוואה למקומות אחרים בעיר.

המקום פתוח רק בשעות הערב ולא ניתן להזמין מקום מראש.

עוד במומלצים: מבחר מעולה של יין לבן. החל מ-7 אירו לכוס.

Clamato. 80, rue de Charonne

התפריט של מסעדת קלמטו, פריז. צילום: יפה עירון-קוץ
מבחר פירות ים גדול ואיכותי. קלמטו, פריז. צילום: יפה עירון-קוץ

5. סי בר פארי 12 – Sea Bar Paris 12

בר פירות ים ומסעדה הממוקמת בחלל שעד לאחרונה שימש כחנות דגים גדולה בשוק העממי שבכיכר אליגרה, בגדה השמאלית של העיר. בעלי המקום מחזיקים בחנות דגים גדולה ונוספת בשוק והאספקה הזורמת למסעדה טרייה ומגוונת – וכמובן משתנה מדי יום לפי ההיצע.

המקום פתוח 24 שעות ביממה וניחן באווירה עממית ומהנה. מומלץ לאכול כאן אחרי סיור בשוק, ובפרט בין חמש לשבע, אז אפשר לקבל במקום צלחת עם 6 אויסטרים וכוס יין תמורת 10 אירו בלבד.

מבחר מגשי פירות הים גדול והמחירים מתחילים ב-50 אירו .בין היתר, מוצע כאן פלאטו רויאל מיוחד המתאימה לפחות ל-4 סועדים וכוללת 5 סוגי אויסטרים לפחות, לובסטר, סרטן שלם, 12 לנגוסטינים גדולים ושרימפס קטנים.

Sea Bar Paris 12. 79 Rue Crozatier

תגובות לפוסט